Standings after the round 7

Pos. Ran. Tit. Sex. Name Fed. Pts. DirE Buc1 BucT S-B FIDE Nat. Origin
1 1 m Diaz Castro, Sergio SE 6.0 1.0 30.0 33.0 28.00 2277 2238 CLUB DE AJEDREZ TIEMPO Y MENTE
2 2 m Romero Romero, Sebastian SE 6.0 0.0 29.0 32.5 26.50 2134 2126 CLUB DE AJEDREZ TIEMPO Y MENTE
3 4 m Diaz Castro, Ismael SE 5.5 0.0 26.5 29.5 21.25 2024 2044 CLUB DE AJEDREZ TIEMPO Y MENTE
4 3 m Lopez Rodriguez, Fernando SE 5.0 0.0 27.5 29.5 19.00 2128 2117 CIRCULO MERCANTIL E INDUSTRIAL
5 6 m Navarro Coloma, Antonio SE 5.0 0.0 25.0 27.0 16.50 1886 1897 CLUB DE AJEDREZ LOS CARTEROS
6 31 m Diz Gil, Ruben NF 5.0 0.0 22.5 24.5 16.75 0 0 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
7 11 m Ruiz Chacon, Jorge Manfredo NF 5.0 0.0 22.5 23.5 14.50 1572 1568 SEVILLA
8 8 m Rodriguez Del Cerro, Ricardo SE 4.5 0.0 29.0 31.0 17.75 1804 1726 CASA DEL AJEDREZ DE SEVILLA
9 5 m Gimenez Iturralde, Daniel SE 4.5 0.0 28.0 30.0 16.00 1953 1912 CIRCULO MERCANTIL E INDUSTRIAL
10 7 m Dominguez Matito, Antonio SE 4.5 0.0 26.5 29.5 15.50 1832 1729 C. AJEDREZ CAMAS
11 9 m Gomez Romero, Jesus Manuel EXT 4.0 0.0 27.5 29.5 13.00 1665 1665 CA SANTA ISABEL
12 10 m Senhadif Navarro, Rahoul SE 4.0 0.0 26.5 29.5 14.00 1715 1577 Albaida
13 16 m Troncoso Rodriguez, Adrian SE 4.0 0.0 25.5 28.5 13.50 0 1314 CLUB AJEDREZ DOS HERMANAS
14 17 m Marquez Vizuete, David SE 4.0 0.0 23.0 24.0 12.00 0 1313 ASOCIACION DEPORTIVA COLEGIO CLARET
15 12 m Aguilera Concha, Jose David SE 4.0 0.0 22.0 24.0 11.25 1536 1472 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
16 29 m Bormann, Marco SE 4.0 0.0 21.0 23.0 11.00 0 0 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
17 27 m Guerrero Montaño, Pablo SE 4.0 0.0 20.5 22.5 10.00 0 1025 Club Ajedrez Alekhine
18 32 m Genaro Muadaku, Antonio SE 4.0 0.0 20.0 22.0 11.50 0 0 Sevilla
19 42 m Moreno Agueda, Adam NF 4.0 0.0 17.5 19.0 8.50 0 0 CDA TORRE DE LOS G
20 13 m Paramo Camino, Olegario SE 3.5 0.0 23.0 26.0 11.00 1602 1461 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
21 21 f Acuña Garcia, Paula SE 3.5 0.0 22.0 24.0 9.50 1370 1246 CLUB AJEDREZ ALEKHINE
22 20 m Troncoso Garcia, Nicolas SE 3.0 0.0 25.5 27.5 8.50 1382 1269 CLUB AJEDREZ DOS HERMANAS
23 36 m Pérez Cabrera, José Antonio NF 3.0 0.0 25.0 28.5 12.50 0 0 Alcala de Guadaira
24 24 m Oliva Gomez, Juan SE 3.0 0.0 24.0 26.0 8.00 0 1086 CLUB LOS CARTEROS
25 23 m Gallo Muñoz, Ismael SE 3.0 0.0 23.5 25.5 8.00 0 1117 P. AJEDRECISTICA OROMANA
26 22 m Troya Sierra, Alvaro SE 3.0 0.0 22.0 24.0 9.00 0 1163 CLUB DEPORTIVO CABALLO BLANCO
27 15 m Carmona Vazquez, Jose Manuel SE 3.0 0.0 22.0 24.0 8.00 0 1345 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
28 34 m Navarro Martinez, Victor NF 3.0 0.0 20.5 22.5 9.00 0 0 DON BENITO
29 26 m Rosa De Haro, Daniel SE 3.0 0.0 20.5 22.5 7.00 0 1056 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
30 37 f Redondo Santos, Marta SE 3.0 0.0 17.0 19.0 7.00 0 0 Club Ajedrez Alekhine
31 35 m Peinado Guardado, Jose Alejandro SE 3.0 0.0 17.0 18.5 5.50 0 0 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
32 41 m Pulido Gandia, Manuel NF 3.0 0.0 16.5 17.5 4.00 0 0 CDA TORRE DE LOS G
33 19 m Palacios Perez, Alvaro NF 2.0 0.0 25.0 26.0 5.00 0 1286 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
34 18 m Ramos Gomez, Juan SE 2.0 0.0 24.0 26.0 5.00 1457 1291 CIRCULO MERCANTIL E INDUSTRIAL
35 25 m Dominguez Caro, Miguel Angel SE 2.0 0.0 22.0 23.0 3.00 1258 1081 CASA DEL AJEDREZ DE SEVILLA
36 33 m Moreno Cansino, Francisco NF 2.0 0.0 19.5 21.5 6.00 0 0 CDA TORRE DE LOS G
37 40 m Pulido Gandia, Ismael NF 2.0 0.0 19.0 20.0 2.00 0 0 CDA TORRE DE LOS G
38 28 m Barrena Moreno, Tomas SE 2.0 0.0 17.5 18.5 2.00 0 0 Club Ajedrez Alekhine
39 39 m Pulido Moreno, Dario NF 2.0 0.0 16.0 17.0 2.00 0 0 CDA TORRE DE LOS G
40 38 m Ruiz Martin, Jorge Manfredo NF 1.0 1.0 13.0 14.0 1.00 0 0 SEVILLA
41 30 m Diaz García, Cándido NF 1.0 0.0 17.0 18.0 1.00 0 0 C.D.A.TORRE DE LOS GUZMANES
42 14 m Becerril Perez, Bartolome NF 0.0 0.0 16.5 17.5 0.00 0 1460 0