II TORNEO AJEDRIZATE-CDA LAPUERTA SUB2200

Cartagena, Murcia, from 2017-07-28 to 2017-07-30
Official website FIDE
Chief Arbiter: FA Ramon Garcia Perez (ID-FIDE: 2271877) Deputy Arbiters: Ignacio Morera Rodríguez (ID-FIDE: 2219840)
Rate of play: 60 minutes + 30 seconds per move

Pairings of round 7 - 2017-07-30 - 12:00

Brd. White Pts. FIDE Fed. Res. Black Pts. FIDE Fed.
1 Gimenez Menchon, Cesar 5.0 2151 CA Quart ½-½ Munoz Navarro, Alberto 4.5 2110 CDA Lapuerta
2 Fernandez Alvarez, Luis 4.5 2069 Murcia Chess Club ½-½ Cantero Navarro, Antonio 5.0 2136 Alicante
3 Porlan Minarro, Antonio 4.5 2038 Lorca 1-0 Riquelme Valero, Manuel Damian 4.5 2164 La Vila
4 Alvarez Morales, Miguel 4.5 2055 C.A. El Rey 0-1 Alonso Garcia, Aaron 4.0 2119 CDA Lapuerta
5 Grigoriev, Ivan 4.0 2165 Alfaz del Pi ½-½ Khudovekov, Stanislav 4.0 2083 Rusia
6 Moreno Simo, Javier 4.0 2021 Alfaz del Pi 1-0 Donado-Mazarron Gomez, Miguel 4.0 2155 Lorca
7 WFM Garcia Porlan, Beatriz 3.0 2122 Lorca 0-1 Garcia Ortega, Jesus Angel 4.0 2137 Gambito - Santander
8 Garcia Martinez, Marcos 3.5 2152 Murcia Chess Club ½-½ Picazo Picazo, Pedro Jesus 4.0 1976 Tarazona
9 Gomez Olmeda, Mario 3.5 1702 Tarazona 0-1 Jimenez De La Torre, Jose A. 3.5 2063 Reina del Brillante
10 Piernagorda Copado, Jose 3.5 1926 Ruy López - Baena 0-1 Perez Cuadrado Robles, Alejandro 3.5 2050 Madrid
11 Barrios Munoz, Rafael Carlos 3.5 2042 Córdoba 1-0 Pol Plazas, Pedro 3.5 1910 Sauces
12 Pujante Martinez, Rafael 3.5 1697 Beniaján 0-1 Valero Fuertes, Carlos 3.5 2000 Málaga
13 Delgado Alarcon, Jesus Francisco 3.5 1957 Excalibur 1-0 Sanchez Fenollar, Daniel 3.5 1719 Trovero Marín
14 Garcia Gonzalez, Jesus I 3.0 2025 Moratalaz 0-1 Sabater de Ibarra, Miguel Angel 3.5 1751 Beniaján
15 Jimenez Fernandez, Rebeca 3.0 1676 CDA Lapuerta 0-1 Galiano Martinez, Antonio 3.0 1955 Beniaján
16 Trabazos Gallego, Javier 3.0 1925 Tarazona 1-0 Rubio Garcia, Antonio Ramon 3.0 1576 Almería
17 Cano Hurtado, Ruben 2.5 1896 Trovero Marín 1-0 Galera Pozo, Antonio Jesus 3.0 1483 Almería
18 Morell Ibarra, Javier 2.5 1700 Elche 0-1 Simal Marco, Joel 2.5 1804 Astillero - Cantabri
19 Sabater Sanchez, Felix 2.5 1801 Cabezo de Torres ½-½ Lagunas Gualda, Guillermo 2.5 1685 Parquesur Albacete
20 Munoz Galdos, Carlos 2.5 1797 Lorca ½-½ Martinez Lopez, Ivan I 2.5 1414 Murcia
21 De la Calle Fuentes, Sergio 2.5 1787 Lorca ½-½ Lirio Garcia, Carlos 2.5 0 Alekhine - Sevilla
22 Moya Albaladejo, Jose Antonio 3.0 1925 Mar Menor 0-1 Sanjuan Garcia, Miguel 3.0 2022 Metro Club
23 Espadina Solano, Jaime 2.0 1729 Sauces 0-1 Marquez Bernal, Florencio 2.0 1884 Chaturanga
24 Martinez Aragon, Aitor 2.0 1667 Blanca de Canillejas 1-0 Lovera Escallada, Rafael 2.0 1765 Reina del Brillante
25 Pintor Avila, Antonio 2.0 1741 Dama de Baza 1-0 Marin Marin, Francisco Javier 1.5 1717 Trovero Marín
26 Soria Bastida, Juan Pablo 1.5 1797 Trovero Marín 1-0 Pastor Belda, Juan 1.5 1588 Alicante
27 Molina Molina, Carlos Javier 1.5 1652 Blanca 0-1 Garcia Ballester, Isidoro Franci 1.5 1494 Sauces
28 Carreno Losilla, Jesus 1.0 1346 Dama de Baza ½-½ Titos Gonzalez, Jose Antonio 1.5 1556 Almería
29 Motos Abellan, Daniel 0.0 2071 Lorca 0  
30 Ruiz Bellon, Manuel 2.0 1984 La Zubia 0  
31 Cano Rivera, Miguel Angel 2.0 1908 CDA Lapuerta 0  
32 Carruana Fuentes, Rafael 1.0 1894 Quesada - Jaén 0